DESPRE NOI

La 10 octombrie 2010,   s-au  implinit 157  de ani de la nasterea inginerului ELIE RADU, Inspector General, artizan si arhitect al Cailor Ferate Romane

        Viata si opera sa complexa, dedicata lucrarilor publice din Romania, il asaza in panteonul marilor personalitati, care au daruit Romaniei moderna infrastructura de care avea nevoie:  cai ferate, drumuri, poduri si alimentari cu apa.

        Eminent pedagog si organizator al Scolii Politehnice Nationale, inginerul ELIE RADU va ramane pentru noi si generatiile viitoare modelul de om care a dus pana la sacrificiu dragostea eterna pentru Romania, transpusa magistral in operele sale tehnice.

                Grupul Scolar de Constructii Montaj Elie Radu a luat fiinta in anul 1990 in locatia fostului Liceu Industrial nr.30, prin transferarea bazei materiale si a resursei umane de la Liceul Industrial nr.18. intr-un spatiu propriu desfasurarii activitatii instructiv educative, sub conducerea d-nei Veronica FLOREA.

In prezent, doamna Director Ioana ARIES nascuta la data de 5.08.1956 absolventa  a Institutului Politehnic Bucuresti – Facultatea de Metalurgie – si a Scolii de Studii Academice Postuniversitare de Informatica Aplicata, autor  al manualelor:   ● Materii prime si materiale; ● Teste de evaluare a competentelor; ● Manual pentru cultura de specialitate S.A.M. – domeniul mecanic.

       Director din 01.01.1999, are o contributie speciala la dotarea si modernizarea scolii, la sporirea calitatii actului educational, prin infiintarea a doua cabinete de informatica cu 47 de calculatoare, creand  conditii de studiu optime pentu elevi. Printr-o coloborare eficienta  cu administratia locala – Primaria sectorului 3 – s-au realizat obiectivele din Planul Managerial vizand modernizarea scolii: ● asfaltarea curtii si a terenului de sport, ● finisarea  fatadei, ● igienizarea si parchetarea tuturor salilor de clasa, ●inlocuirea tamplariei cu geam termopan,  ● achizitionarea mobilierului scolar, ● amenajarea de cabinete si laboratoare etc. 

 

Liceul Tehnologic Elie Radu  este amplasat in cartierul Vitan, langa Stadionul Olimpia si Liceul Bilingv Decebal. Daca in trecut era o zona oraseneasca periferica cu elemente rurale, in ultimii ani ca urmare a dorintei populatiei din cartierele bucurestene de a locui in resedinte individuale, aici s-a construit mult, astfel incat fostul cartier muncitoresc tinde sa se transforme intr-o zona cu constructii moderne. La acest lucru a contribuit extinderea retelei de utilitati (gaze, canalizare) si faptul ca o mare parte a locuitorilor cartierului (deveniti someri dupa 1992) s-a retras in localitatile de origine, iar piata imobiliara si a terenurilor de constructii a cunoscut o larga dezvoltare.

        Spre deosebire de anii 1980-1990 cand mediul zonei scolii era unul preponderent muncitoresc in ultimii ani structura ocupationala a locuitorilor a devenit eterogena datorita faptului ca in cartier, din motivele expuse mai sus populatia activa a cunoscut un proces de intinerire.  Exista institutii culturale, Universitatea Gheorghe Cristea, Universitatea Hyperion, Liceul particular Traian Lalescu, Liceul Teoretic Bilingv Decebal  care in perioada anului universitar fac ca atmosfera sa fie animata.

        Populatia, preponderent de origine romana a fost si este marcata de prezenta marilor societati comerciale din zona care au absorbit an de an forta de munca disponibila.